Skip to content Skip to footer

„Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“
Johanas Volfgangas Gėtė 

Gamta ir gyvūnai – neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, o gryname ore, žalumos apsuptyje ar su augintiniais praleistas laikas gali pagerinti tiek fizinę, tiek emocinę savijautą. Pasivaikščiojimas miške ar parke suteikia įkvėpimo, jėgų, o jeigu pamatysite medyje šokinėjančią voverytę – dar ir geros nuotaikos. Norėdami džiaugtis gamtos dovanomis, turime ją saugoti ir tausoti, o pirmiausia – pažinti. Ką mąsto, jaučia ir kaip supranta pasaulį gyvūnai, ar geba bendrauti medžiai ir ką kiekvienas iš mūsų turėtume nuveikti, kad prisidėtume prie gamtos išsaugojimo – visi atsakymai šioje virtualioje parodoje. Didžiulis skaitymo malonumas jūsų laukia kiekviename puslapyje. Perskaitę neabejosite: ne vien žmonės, bet ir kitos gyvos būtybės Žemėje gyvena nuostabų, spalvingą ir įdomų gyvenimą.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Lietuvos gamtos kalendorius / Gediminas Isokas. – Vilnius : Mintis, 2013.

Šis gamtos kalendorius yra itin patrauklus savo struktūra – knygos skyriai tai mėnesių pavadinimai. Jis  palengva veda per kalendorinius metus, o tuo pačiu suteikia neišpasakytą kiekį naudingos ir įdomios informacijos. Čia rašoma apie gamtos virsmus, įvairios gyvūnijos kasdienybę.  „Lietuvos gamtos kalendorius“ neapsiriboja vien tik gamtos aprašymais. Knygos pabaigoje pateikiamas Lietuvos parkų sąrašas, grybų, augalų ir gyvūnų vardų sąrašas bei labai įdomus klausimynas, kuris yra skirtas ne tik žinių patikrinimui, bet ir smalsumo sužadinimui. Ar gali nugaišti šuo sukandęs varlę? Ar driežai gali užmerkti akis? Kada Lietuvoje apsigyveno briedžiai?   Atsakymai į šiuos ir kitus įdomius klausimus – Gedimino Isoko knygoje „Lietuvos gamtos kalendorius“.

Lietuvos žaliasis rūbas : [atlasas] / Kęstutis Kazimieras Vilkonis. – 2-asis patais. ir papild. leid.. – Kaunas : Lututė, 2008. – 406, [2] p.

Knygoje aprašyta daugiau nei 1600 rūšių augalų, nurodomi pagrindiniai atpažinimo požymiai, biologijos ir ekologijos ypatybės, pateikiamos visų aprašomų rūšių nuotraukos. Lietuviški ir lotyniški augalų pavadinimai sukirčiuoti. Naudodamiesi šia knyga nesunkiai sužinosite jums nepažįstamo augalo rūšį.

Gamtos saitai : kaip medžiai gamina debesis, o sliekai valdo šernus / Peter Wohlleben : konsultavo Almantas Kulbis. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2019].

Gamtininko Peterio Wohllebeno knyga „Gamtos saitai“ – apie tai, kaip Žemėje sąveikauja net pačios skirtingiausios gyvybės formos ir kaip visa tai, kas gyvuoja gamtoje, yra tarpusavyje susiję.

Ar tikrai nukritęs lapas gali turėti įtakos Žemės sukimuisi, o spygliuočiai medžiai – sukelti lietų? Kokį poveikį vieni kitiems daro augalai ir gyvūnai? Kaip bendrauja skirtingos gyvybės rūšys? Kas gali nutikti, jei ši puikiai sustyguota sistema išsiderintų?

Knygoje „Gamtos saitai“ vienas žymiausių Europos miškininkų kviečia pasigilinti į gamtos sistemas, dėl kurių įmanoma gyvybė Žemėje. Knyga padės pajusti pagarbą gyvajam pasauliui ir pažvelgti į jį nauju žvilgsniu – ne valdant ir kontroliuojant, bet stebint ir mokantis iš jo.

Kaip užauginti gamtos vaiką : meilės gamtai menas ir mokslas / Scott D. Sampson. – Vilnius : Vaga, 2016. – 390, [2] p.

Būti gamtoje, pažinti gamtą – svarbiausias harmoningos vaikystės uždavinys, kurį tėveliams ir vaikams įgyvendinti padės ši paleontologo Scotto D. Sampsono knyga.
Pasaulyje nuolat atliekami tyrimai liudija, kad laikas ir patirtys gamtoje – būtiniausia sveiko vaiko gyvenimo dalis. Gamta teikia neįkainojamos naudos pažintinei, emocinei, socialinei žmogaus raidai, mažina įtampą, skatina sutelkti dėmesį. Deja, šiuolaikiniai vaikai žaidimams lauke teskiria menkutę dalį laiko, o tėvams trūksta elementarių žinių, kaip kurti ir padėti išlaikyti tvirtą vaiko ryšį su gamta. Kaip vaiką nuvilioti nuo televizoriaus ar kompiuterio ekrano, kokių žaidimų ir veiklų lauke pasiūlyti ir… kaip būti gamtoje? Knyga „Kaip užauginti gamtos vaiką“ gali tapti žaismingu ir praktišku vedliu, o jūs, pasitelkę knygoje aprašytus patikrintus metodus, padėsite vaikui prisijaukinti ir pamilti gamtą.

Pažink gamtą : [paukščiai, medžiai ir laukinės gėlės] / [iš anglų kalbos vertė Zigmantas Gudžinskas]. – Vilnius : Alma littera, 2019.

Ši knyga – tai nuostabus vadovas po nepakartojamą gamtos pasaulį. Ji padės pažinti paukščius, medžius ir laukines gėles. Išmoksite stebėti ir atpažinti paukščius, išmoksite atskirti medžius ir laukines gėles, sužinosite, kur ir kaip jie auga. Paprastas pasivaikščiojimas po gamtą taps nuotykių kupina kelione ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį : nuostabą keliančios įžvalgos / Peter Wohlleben. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2018]. – 262 p.

Prieraišios kiaulės, neištikimos šarkos ir slaptų kėslų turintys gaidžiai? Gamtininko P. Wohllebeno per ilgametę patirtį sukaupti pastebėjimai ir smagios istorijos šioje knygoje puikiai supintos su naujausiais moksliniais tyrimais apie gyvūnų elgesį ir tarpusavio santykius. Beje, ar žinojote, kad varnai savo draugus vadina vardais, žiurkės gailisi netinkamų poelgių, o antys drausmina savo jauniklius? Arkliai patiria gėdą, elniai gedi, o drugeliai vaikams parenka tik pačias geriausias vietas. Autorius empatiškai pasakoja, kaip mums puikiai pažįstami gyvūnai bendrauja ir elgiasi, ką suvokia ir ką galimai jaučia. Nors tarp žmonių ir kitų gyvūnų yra akivaizdžių skirtumų, išties esame panašesni, nei buvome įpratę manyti.
Didžiulis skaitymo malonumas kiekviename puslapyje. Perskaitę šią knygą nebeabejosite: ne vien žmonės, bet ir kitos gyvos būtybės Žemėje gyvena nuostabų, spalvingą ir įdomų gyvenimą.

Gyvūnų išlaisvinimas : nauja požiūrio į gyvūnus etika / Peter Singer. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2020].

Knyga atskleidžia nepagražintą pramonei išnaudojamų gyvūnų gyvenimą. 1975 m. išleista knyga sukėlė didžiulį susidomėjimą ir tapo gyvūnų teisių gynėjų paskata. Per kelis knygos gyvavimo dešimtmečius žmonijos požiūris į gyvūnus pasikeitė: vis daugiau besirenkančiųjų vegetarizmą ar veganizmą, protestuojama prieš drabužius iš natūralios odos ir kailio, stengiamasi kovoti prieš eksperimentus su gyvūnais ir t. t. Klimato kaitos bei ekologinės krizės akivaizdoje ši australų autoriaus knyga tampa dar aktualesnė. Nepagražindamas detalių, P. Singeris aprašo bandymų su gyvūnais eigą, siaubingas sąlygas fermose, kuriose gyvuliai auginami dėl maisto, sistemingą jų išnaudojimą pramogai ir kitas grėsmę gyvūnams keliančias žmogaus veiklas. Autorius kviečia susimąstyti, kad žmogaus savybių neturėjimas nepaverčia gyvūnų menkesne gyvybės forma.

Genialieji paukščiai / Jennifer Ackerman. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2019].

„Genialieji paukščiai“ – svarbi knyga ne tik dėl to, kas joje rašoma apie paukščius, bet ir dėl to, kaip čia aptariamas žmogiškasis gebėjimas atskleisti paukščių smegenų funkcionavimo paslaptis. Tai yra ne tik žinias perteikianti knyga, bet ir veikalas, žadinantis smalsumą bei liudijantis stulbinantį pasaulio sudėtingumą.
Paukščiai – neįtikėtinai sumanios būtybės. Naujausi tyrimai parodė, kad kai kurios rūšys tam tikrais proto gebėjimais lenkia primatus ir netgi žmones. Nauji atradimai keičia supratimą, ką apskritai reiškia būti protingam.

Paslaptingas medžių gyvenimas : ką jie jaučia, kaip bendrauja – neregimo pasaulio atradimai / Peter Wohlleben. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2018].

Žmonės – socialios ir bendraujančios būtybės, dėl šio teiginio nesiginčijama. Kad bendruomeniški ir kai kurie gyvūnai, sutinka dažnas. O vokiečių girininkas P. Wohllebenas, dešimtmečius tyrinėjantis mišką ir jo ekosistemą, sako: ne mažiau tarpusavyje bendrauja ir medžiai. Kiekvieną lietuvį ir mišką sieja tautosakoje ir literatūroje dažnai minimas magiškas ir paslaptingas ryšys. Tačiau niekada nemėginta pažvelgti į girią kaip į atskirą, sudėtingą socialinę sistemą, kurioje auga ne medžiai, o savarankiškos būtybės, susijungusios susiraizgiusių šakų ir šaknų tinklu. Čia suaugę medžiai padeda savo atžaloms augti, greta esantys rūpinasi ligotais ar pasenusiais, o susirgusieji praneša apie kenkėjų grėsmę.

Anapus žodžių : ką galvoja ir jaučia gyvūnai / Carl Safina. – Vilnius : Tyto alba, 2018.

Ar norėtumėte sužinoti, kokios mintys sukasi jūsų katės galvoje, kai ji nemirksėdama žiūri į vieną tašką? Ar vilkai kalbasi tarpusavyje? Ką apskritai galvoja ir jaučia gyvūnai? Leiskitės į atradimų kupiną kelionę su amerikiečiu Carlu Safina, vienu žymiausių pasaulio rašytojų apie gamtą. „Anapus žodžių. Ką galvoja ir jaučia gyvūnai“ – knyga, padedanti pažvelgti į mums sunkiai prieinamą gyvūnų – dramblių, vilkų, delfinų – pasaulį. Autorius, remdamasis naujausiais mokslo duomenimis, pasakoja apie meilę, džiaugsmą, gedulą, pavydą, baimę ir kitus jausmus, kuriuos patiria gyvūnai. Tai nėra bandymas sužmoginti gyvūnus, primetant jiems tik žmonėms būdingas emocijas, ar sentimentalus siekis sužadinti jiems gailestį. Tai žvilgsnis į gyvūnų pasaulį empatiško, pagarbaus mokslininko ir gero, humoro jausmą turinčio žmogaus akimis. Juk galiausiai, supratę gyvūnus, mes galime atsigręžti ir į save.

Knygos, kurios tikrai nuspalvins vaiko kasdienybę – labai artima pažintis su medžiais, Lietuvos sparnuočiais bei gyvūnais

Paukščiuko gimtinę
Lizdu vadini,
žuvytės gimtinė —
Žaliam vandeny.

Žvėrelį vilioja
Miškai ar kalva…
Tau šneka
Gimtoji šalis
Lietuva:
— Aš upėm, upeliais
Žydrai sujuosta,
Man kojas skalauja
Jūružės puta…


Anzelmas Matutis

Gamtos metų ratas : [knyga su papildyta realybe] / Selemonas Paltanavičius. Vilnius : Nieko rimto, 2018.

Gamtininkas ir Selemonas Paltanavičius kviečia atskleisti Lietuvos gamtos paslaptis keliaujant metų laikų ratu. Šiame gausiai iliustruotame gamtos pažinimo vadove autorius pasakoja apie kiekvieno mėnesio ypatumus, siunčia trumpas žinutes, užduoda klausimus ir į juos atsako, kviečia atlikti nuotaikingus metų laikų darbelius ir… užrašo pokalbius su gamtoje sutiktais gyvūnais! Dvylikos mėnesių nuotraukos perkels į trumpus Selemono Paltanavičiaus filmuotus vaizdo įrašus, kurie atgis skaitytojų išmaniuosiuose įrenginiuose programėlėje „Metų ratas“. Mažieji klausytojai, skaitantys vaikai, suaugusieji – kiekvienas šioje knygoje atras savo mėgstamiausią pasakojimą, žinutę, nuotrauką ar iliustraciją.

Kur ieškoti rudojo lokio ir kiti nutikimai gamtoje / Linas Jonauskas. – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, [2020].

Spalvingas, gumele perrištas gidas jauniesiems gamtos tyrinėtojams!

Ar kada susimąstei, kokia įspūdinga gamta mus supa? Srauniame upelyje prie Vilniaus neršia didingos lašišos, o Lietuvos šiaurėje giliai po žeme tūno daugybė dinozaurų laikų įrodymų. Į mūsų šalį kasmet pasisvečiuoti užsuka galingi rudieji lokiai. Taip, tikrų tikriausi lokiai! Netiki?

Pirmyn, versk pirmąjį puslapį, nes čia: sužinosi galybę įdomių faktų, rasi daug naudingų patarimų, pasisemsi idėjų, kur keliauti su šeima ir draugais, išmoksi tausoti gamtą ir rūpintis kitais išbandysi daugybę naujų dalykų!

Tavęs laukia ištisus metus trunkanti smagi kelionė, per kurią tave visur lydės gamtos mylėtojas Linas ir jo gera draugė voverytė Gilė!

Eime į gamtą! : kas auga ir gyvena Lietuvos miškuose, pievose ir vandenyse / Selemonas Paltanavičius. – Atnauj. leid.. – Vilnius : Alma littera, 2021.

Žinomas gamtininkas kviečia į nuostabią, įspūdžių ir žinių kupiną kelionę po paslaptingą gamtos pasaulį!

Skaitydami knygą aplankysite Lietuvos mišką, klamposite po pelkę, braidysite ežere, vaikštinėsite upės pakrante. Pasisvečiuosite mieste ir kaime, iššniukštinėsite laukus ir pievas ir būtinai įmerksite kojas į Baltijos jūrą. Susipažinsite su viskuo, kas gyva – nuo gležniausio augalėlio iki plačiašakio medžio, nuo mažiausio vabaliuko iki didžiausio žvėries. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis, o kiekviename puslapyje skaitytojus lydi šaunūs bičiuliai – ežiukas Jonas ir boružytė Barbora. Jie visuomet šalia, pasirengę papasakoti daug įdomybių, patarti ar perspėti.

Kas ir kodėl gamtoje? : apie Lietuvą ir ne tik / Selemonas Paltanavičius, Miglė Vaitkevičiūtė. – Vilnius : Alma littera, 2020.

Kam Mėnuliui reikia Saulės?
 Iš kur upėse vanduo?
 Kokie vaistai gaminami iš grybų?
 Ar gyvūnai yra miegaliai?
Raskite atsakymus į daugelį vaikams kylančių klausimų, aplankykite dangų, Žemę ir jos gelmes, pažinkite gyvąją gamtą – paukščius ir gyvūnus.

Sužinoti ir pažinti – rimtai ir šmaikščiai – kviečia gamtininkas Selemonas ir geografė Miglė.

Ar girdi, kaip medžiai šneka? : trumpa atradimų kelionė miške / Peter Wohlleben. – [Vilnius] : Kitos knygos, [2019] .

Ar medžiai naktį miega? Kaip jie kalbasi vieni su kitais? Kur tuštinasi šernai? Kaip veikia miško internetas? Jei apie medžius ir kitus miško gyventojus nori sužinoti keisčiausių dalykų – eime kartu! Drauge leiskimės į nepaprastą ekspediciją po mišką ir stebėkime, kas ten vyksta. Atskleiskime gamtos paslaptis, atraskime gudrybes, kurių miško gyventojai imasi norėdami išlikti.

Miškininkas Peteris Wohllebenas šioje kelionėje pateiks daug įdomybių. Jau daugiau kaip 20 metų šeimas ir vaikų grupes jis lydi iškylose po mišką. O iškylautojams rūpi įvairiausi dalykai. Šioje knygoje rasi atsakymus į įdomiausius klausimus.

Medžiai / Piotr Socha, Wojciech Grajkowski. – Kaunas : Debesų ganyklos [i.e. Terra publica], [2018].

Knyga – milžiniško formato, tad mažiesiems smalsuoliams bus itin įdomu tyrinėti spalvingus ir detalius piešinius. Tekstai informatyvūs, bet nesudėtingi, pritaikyti prie Lietuvos realijų. Versdami „Medžių“ lapus vaikai sužinos, kuo medžiai skiriasi nuo kitų augalų, nuo medžių šaknų pakils iki viršūnių, pamatys, kas juose gyvena, kokie gyvūnai platina medžių sėklas. Autoriai nepamiršo ir kitų įdomybių: papasakojo apie medžius rekordininkus, įtraukė legendas, atrinko svarbiausius literatūros kūrinius apie medžius, supažindino su medžio apdirbimo darbais, kam ir kur naudojama mediena.

Paukščiai paukščiai : dažniausiai pastebimi Lietuvos sparnuočiai : [papildytos realybės knyga] su paukščių balsais / Selemonas Paltanavičius. – Vilnius : Alma littera, 2021.

„Apie paukščius rašau ne šiaip sau – juos labiausiai myliu, jie man gražiausia gyvosios gamtos dalis“, – tokiais žodžiais knygą pradeda gamtininkas Selemonas Paltanavičius, kurio šilti pasakojimai apie gamtą visada įtraukia ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius.
Ši knyga – nepaprasta kelionė po Lietuvos vandenis, miškus, pievas ir žmonių gyvenvietes, kur gėrėsitės gražuoliais skrajūnais, išmoksite juos pažinti ir sužinosite visokiausių įdomybių. Kaip skirstomi paukščiai? Kiek galėtų sverti pilkasis garnys? Kuris skrajūnas niekada nenusileidžia ant žemės ir kodėl?
Knyga su gausybe puikių nuotraukų papildyta QR kodais, kuriuos nuskaitę išmaniuoju įrenginiu išgirsite paukščių balsus.

Lietuvos gyvūnų didžioji knyga : [leidinys su papildytos realybės elementais] / Selemonas Paltanavičius. – Kaunas : Debesų ganyklos [i.e. Terra Publica], [2020].

„Lietuvos gyvūnų didžioji knyga“ skirta visai šeimai. Autorius atskleidė nuostabų Lietuvos gyvūnijos pasaulį: pradėjęs nuo gyvūnų, gyvenančių vandens laše, knygą pabaigė pristatydamas stambiausius mūsų krašto žinduolius, kurių pėdos atspaudas vargiai telpa į puslapį. Knyga didelė ir stora – joje išsamiai aprašyta daugiau nei 150 gyvūnų rūšių, o trumpai paminėta bent dvigubai tiek. Knyga gausiai iliustruota gyvūnų nuotraukomis, praturtinta vaizdo ir garso įrašais.

Kaip miega gyvūnai / Selemonas Paltanavičius. – Vilnius : Tyto alba, 2020

O ar žinote, kaip miega gyvūnai? Ar kada pagalvojote, ką jie sapnuoja? Ne tik visiems mažiems vaikams, bet ir gyvūnams poilsis yra labai svarbus. Kai kurie žvėrys miega visą žiemą, kitiems užtenka snūstelėti vos kelias minutes.
Autorius Selemonas Paltanavičius knygelėje žvalgosi po gamtos pasaulį ir pasakoja kaip skirtingai miega įvairūs gyviai. Ar žinote, kad sliekas tikrai negali užsikloti šilta antklode ir užmerkęs akutes panirti į margą sapnų pasaulį? Sliekiukas susirango, aprimsta, pasidengia savo gleivėmis ir snūsteli posmelį. Prabudęs vėl rausia rudeninius lapus. Jam paros metas nėra svarbus, nes po žeme sliekas nemato šviesos.
„Kaip miega gyvūnai“ atsakys į klausimus, kaip gi nakčiai įsitaiso žvirblis ir kiti paukščiai. Ką sapnuoja gyvatė bei kas toks parpia kabodamas žemyn galva. Spėkit, ar kiškis miega atsimerkęs? Tai irgi sužinosite iš knygos. Iš gyvūnų galima daug ko pasimokyti, bet svarbiausia – niekada nevalia jų žadinti ir atimti saldaus kaip medus miego.

Šunys : vadovas vaikams / [Arden Moore]. – Vilnius : [Briedis], [2021].

„Šunys. Vadovas vaikams“ padės vaikams perprasti pagrindines šunų priežiūros bei dresavimo taisykles ir smagiai, kūrybingai ugdyti geras šunelio manieras. Sužinoję, kaip tinkamai pasiruošti šuns atvykimui į namus ir rūpintis augintinio sveikata, vaikai gaus puikių patarimų, kaip šifruoti šunų kūno kalbą, ir gebės keturkojį išmokyti kelių paprastų triukų. Knygos paraštėse laukia maloni staigmena: saugaus augintinių laikymo specialistė Kona atskleis keletą tik šuneliams žinomų šuniškų paslapčių bei įdomybių. Ši smagi bei informatyvi knygelė išmokys jaunuosius šunelių šeimininkus paversti šuns priežiūrą maloniu užsiėmimu visai šeimai – šunims, vaikas ir jų tėvams!

Komentaras