Skip to content Skip to footer

Nepatogi tiesa / John Le Carré. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020. – 351, [1] p.

„Nepatogi tiesa“ – šnipų romanas, kurio intriguojantis siužetas, neleidžia skaitytojams atsikvėpti, provokuoja ir stulbinamai detaliai vaizduoja, kas vyksta už uždarų žvalgybos pasaulio durų ir iki pat knygos pabaigos geba išlaikyti įtampą.

Gibraltaro Didžiosios Britanijos karūnos kolonijoje vykdoma itin slapta antiteroristinė operacija, kodiniu pavadinimu „Laukinė gamta“. Tikslas: sugauti ir pagrobti įtakingą džihadistų ginklų pirkėją. Operacijos sumanytojai: ambicingas Užsienio reikalų ministras ir jo artimas bičiulis, atstovaujantis paslaptingai, su CŽA siejamai privačiai gynybos įmonei iš JAV.

Operacijos baigtis, regis, sėkminga, vienas jos vykdytojų kyla karjeros laiptais… Tačiau kaip viskas vyko iš tiesų? Kas dangstoma po šios operacijos, apie kurią visi duomenys ir toliau skrupulingai slepiami, šydu?

2011-tais metais į nemalonę patekęs specialiųjų pajėgų karys perduoda paslaptingą žinutę. Kyla klausimas ar „Laukinė gamta“ buvo sėkminga operacija, kaip ją bandoma parodyti, ar visgi įvyko kruopščiai slepiama tragedija?

Tiesą išsiaiškinti bandys du ministerijos tarnautojai. Vienas jų jau išėjęs į pensiją. Herojiškumu abu netrykšta, tačiau galvoje sukasi mintis: jei blogiui triumfuoti tereikia, kad sąžiningi žmonės užmerktų akis, ar įmanoma tylėti?

Vis dėlto tiek vienas, tiek kitas, puikiai suvokdami, kad rizikuoja savo visuomenine padėtimi, laisve ir net gyvybe, laiko savo garbės ir sąžinės reikalu ištraukti į dienos šviesą visą tiesą apie šią griežtai įslaptintą operaciją, kuri, kaip aiškėja, anuomet žlugo ir virto tikriausia gėda.

Knygos autorius, buvęs žvalgybininkas, darbą Didžiosios Britanijos saugumo struktūrose kadaise išmainęs į rašytojo plunksną ir tapęs neginčijamu vadinamojo „šnipų romano“ žanro klasiku. Parašė per dvidešimt romanų, kurių nemaža dalis buvo ekranizuoti.

„Nepatogi tiesa“ Johno le Carré gerbėjų bene vienbalsiai priskiriama šio rašytojo aukso fondui.

Komentaras