Skip to content Skip to footer

Skaitymas – svarbi žmogaus veikla nuo seniausių laikų. Keitėsi amžiai, teksto saugojimo laikmenos, tačiau nesikeitė tai, kas svarbiausia – suinteresuotas žmogus. Žmogus, kuris nori sužinoti daugiau, pažvelgti giliau, suprasti geriau. Juk skaitydamas knygą žmogus save kuria. Perskaitęs vieną knygą, jis praturtėja, o perskaitęs visą knygų lentyną – dar labiau. Pasaulio bibliotekos (jeigu tokią įsivaizduotume) perskaityti neįmanoma tokia ji turtinga, neaprėpiama, begalinė.

Nenuostabu, kad skaitymo procesas, žmogus ir knyga yra dažnai vaizduojami įvairiuose vizualiuosiuose menuose, reklamos diskurse. Dažnai skaitantis žmogus yra ir fotografijų herojus. Vaizduojamos pačios įvairiausios skaitymo situacijos. Knyga yra ir darbo, ir poilsio palydovė. Atsiverčiamos maldos ir gaidos, vaikiškos knygos ir dideli žodynai, romanai ir eilėraščiai…

Tokios parodos idėja nėra nauja. 2011 m. Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Literatūros istorijos ir teorijos katedra buvo surengusi parodą „Skaitymas paveikslėliuose ir gyvenime“. Tai buvo tarsi akademinę rimtį paįvairinantis žaidimas ir nuotykis – pasižiūrėti, o kaip vaizduojamas skaitymas? Ne sykį surasti vaizdai priverčia nusišypsoti. Šią parodą galima atrasti internete:

http://www.su.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=4262&catid=517&Itemid=1314&lang=lt

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai irgi mielai įsijungė į skaitymo vaizdų paieškas ir surado jų labai įvairių. Paveikslėliai atkeliavo  iš Kužių ir Meškuičių, Šakynos ir Žadžiūnų, Romučių ir Raudėnų, Kurtuvėnų ir Kuršėnų, Varputėnų ir Verbūnų, Gilvyčių ir Ginkūnų… Suskirstyti vaizdai į kelias grupes: „Skaitymo vaizdai vaikų literatūroje“, „Skaitymo vaizdai grafikos darbuose“, „Skaitymo vaizdai tapyboje ir kitur“, „Skaitymo vaizdai karikatūrose“, „Skaitymo vaizdai reklamoje, plakatuose“, „Skaitymo vaizdai fotografijoje“.

Gerų įspūdžių. Ir žiūrint šią parodą, ir skaitant knygas!

2020 11 30                           Prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė

Skaitymo vaizdai vaikų literatūroje

Skaitymo vaizdai grafikos darbuose

Skaitymo vaizdai tapyboje ir kitur

Skaitymo vaizdai karikatūrose

Skaitymo vaizdai reklamoje, plakatuose

Skaitymo vaizdai fotografijoje

Komentaras