Skip to content Skip to footer

2017 m. gruodžio 12 d. Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro parodų salėje vyko susitikimas su Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Liudu Mažyliu. Šio politologo vardą dabar žino kiekvienas: šių metų kovo 29 d. Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve jis surado 1918 m. Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto originalus lietuvių ir vokiečių kalbomis bei kitus su šiuo įvykiu sietinus dokumentus, ieškotus beveik šimtmetį. Kuršėniškiams jis papasakojo apie to meto politinius įvykius: kaip tebevykstant Pirmajam pasauliniam karui, po 1917 m. Vilniaus konferencijos išrinktoji Lietuvos Taryba, siekdama valstybės savarankiškumo klausimo sprendimo, 1917 m. gruodžio 11 d. priėmė vokiečių padiktuotą Nepriklausomybės sutarties formuluotę. Šiuo aktu, nors ir buvęs įteisintas Lietuvos būsimas kelias Vokietijos imperijos sudėtyje, bet bent jau pripažįstamas jos nepriklausomybės siekis ir Lietuvos sostinė – Vilnius. Ir nors šis nebuvęs paviešintas dokumentas buvo suskaldęs Lietuvos Tarybą, vis tik po kelių mėnesių vienijimosi pastangų Nepriklausomybės aktas buvo įgyvendintas – Vasario 16-ąją pasirašytas vienbalsiai. Šį faktą įamžinęs dokumentas prof. L. Mažylio pastangų dėka pagaliau buvo surastas.
Susitikimas paliko neišdildomus įspūdžius, padėjo prisiminti šio dokumento radimo emocijas, išsiaiškinti Lietuvos valstybingumo siekio vingius ir galimas kitų aktų saugojimo vietas. Dalyvius itin sužavėjo profesoriaus gebėjimas kalbėti įtaigiai ir paprastai. Įdomiausia tai, kad jis net nebūdamas istoriku sugebėjo šiuo faktu šokiruoti istorikus! L. Mažylis, chemijos mokslų daktaras, habilituotas vadybos ir administravimo daktaras, politologas, visuomenės veikėjas, akcentavo, kad mintis, nedavusi jam ramybės – rasti šį Lietuvai itin svarbų dokumentą, pasiteisino su kaupu.
Po susitikimo vyko kuršėniškių ir kultūros bendruomenės Kalėdinė vakaronė, grojo pramoginės muzikos atlikėjas Rimas Mickevičius, su dovanėlėmis apsilankė Kalėdų senelis. Renginį organizavo Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras.

Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė

Nuotraukos Robertos Rasikienės