Skip to content Skip to footer

Lapkričio 13 dieną, pirmadienį, Lietuvoje prasidėjo dvidešimtoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė, skatinanti puoselėti skaitymą balsu, šiaurietiškas pasakojimo tradicijas ir literatūrą. Kiekvienais metais Šiaurės šalių bibliotekų savaitė vis kitokia. Renginį charakterizuoja pasiūlyta tema. 2017 m. Šiaurės šalių bibliotekų savaitė kviečia vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius pakeliauti po salas Šiaurės šalyse. Metų tema ,,Šiaurės salos“. Šiemet Suomija mini 100-ąsias nepriklausomybės metines ir šia proga Šiaurės šalių bibliotekų savaitė išskirtinį dėmesį šiemet skiria suomių literatūrai.
Kužių biblioteka į vakaro skaitymus ,,Sutemų valanda“ pakvietė suaugusius klausytojus. Bibliotekininkė Nijolė Viktoravičienė papasakojo apie šių metų plakato autorę, estų kilmės dailininkę, Reginą Luk-Tomperę. Ši garsi menininkė yra apipavidalinusi ir iliustravusi daugiau kaip 70 knygų, plakatų, atvirukų ir kt. Dailininkė yra pelniusi ne vieną reikšmingą apdovanojimą ir nominaciją, jos darbai net 12 kartų atrinkti tarp ,,5 geriausių Estijos knygų vaikams iliustracijų“.
Šiemet suaugusių skaitymams siūlomas tekstas iš Suomijos švedų rašytojos Ulos-Lenos Lundberg (Ulla-Lena Lundberg) knygos ,,Ledas“. Autorė Ula-Lena Lundberg (gim. 1947) debiutavo 1962 m., kai būdama penkiolikos išleido eilėraščių rinkinį ,,Atskaitos taškas“. Lundberg kūryba išsiskiria savo stilistika ir stipriu epiniu pasakojimu. Autorė yra parašiusi eilę romanų, eilėraščių, dramų, kelionės aprašymų ir negrožinės literatūros. Rašytoja net penkis kartus nominuota Šiaurės tarybos literatūros premijai. 2012 m. buvo apdovanota Finlandijos premija už romaną ,,Ledas“.
Susirinkusieji į renginį prie arbatos puodelio klausėsi bibliotekininkės skaitomo teksto. Knyga ,,Ledas“ – tai istorija apie jauną dvasininką, kartu su žmona ir dukterimi iš žemyninės Suomijos atvykstantį į Alandų salas. Veiksmas vyksta pokario metais, atvykėlių šeima yra laukiama ir sutinkama šiltai. Pastorius Peteris Kumelis entuziastingai domisi salos gamta, greitai išmoksta visa, ką mato aplink, įtraukti į savo pamokslus. Jis puikus oratorius ir netrukus suteikia parapijai naujos gyvybės. Jo darbščioji žmona Mona rūpinasi ūkiu ir gyvuliais, nepaleisdama iš rankų mažosios dukrelės.
Kai vakarui skirtas tekstas buvo perskaitytas, pakeliauti po Alandų salas bibliotekininkė pakvietė rodydama skaidres. Ilgai netilo diskusijos ir kalbos. Bibliotekininkė Nijolė Viktoravičienė padėkojo visiems dalyviams, o bibliotekos savanoriams Dominykai, Evelinai ir Albinui, talkinusiems organizuojant renginį, įteikė saldžias dovanėles.

Nijolė Viktoravičienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė