Skip to content Skip to footer

Balandžio 2-oji, Tarptautinė vaikų knygos diena, pasaulyje minima nuo 1967 m. Ši diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Kristiano Anderseno gimtadieniu. Šiai dienai minėti Dubysos aukštupio mokyklos Kurtuvėnų skyriaus pradinių klasių mokiniai paskyrė visą savaitę.

Balandžio 1-ąją dieną Kurtuvėnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Aurelija Kniurienė paruošė vaikiškų knygučių parodą „O tai linksmos pasakėlės“, kurioje gausu įvairių knygučių ne tik patiems mažiesiems bibliotekos lankytojams, bet ir vyresnio amžiaus vaikams.

Balandžio 4-ąją pradinių klasių mokinius į būrį sukvietė mokytoja Sonata Abromavičienė. Ji trumpai papasakojo, kad Tarptautinės vaikų knygos šventės idėja priklauso Jellai Lepman, kuri parašė atvirą laišką pasaulio vaikams, o jos idėją iškėlė Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). S. Abromavičienė sakė, kad nuo 1967 m. šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tekstas verčiamas į pagrindines pasaulio kalbas ir kartu su plakatu siunčiamas į visas pasaulio šalis, kuriose veikia IBBY organizacijos nacionaliniai skyriai. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindine Tarptautinės vaikų knygos dienos publikacija.

Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę garsiausi pasaulio vaikų rašytojai: Astrida Lindgren, Meindertas DeJongas, Katherine Paterson, Cristine Nöstlinger ir kiti.

IBBY Lietuvos skyriaus iniciatyva Vaikų knygos diena Lietuvoje minima nuo 1993 m. 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas buvo IBBY Lietuvos skyrius. Plakatą ir tekstą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir autorius Kęstutis Kasparavičius. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė.

2022 m. Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėju oficialiai tapo Kanados skyrius ir kreipimąsi į pasaulio skaitytojus sukūrė rašytojas Richardas Van Campas bei dailininkė Julie Flett. Susipažinę su kreipimusi ir plakatu, išklausę mokytojos S. Abromavičienės pasakojimo, vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus.

Balandžio 5 d. Kurtuvėnų bibliotekoje lankėsi Kurtuvėnų mokyklos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių ugdytiniai su auklėtoja Lina Šidlauskaite ir auklėtojos padėjėja Sigita Grigalaitiene. Vyresnioji bibliotekininkė A. Kniurienė kalbėjo apie paukščius, nes „mintį pametėjo“ šių metų kreipimasis „PASAKOJIMAI – TARSI SPARNAI, LEIDŽIANTYS KASDIEN SKRAIDYTI AUKŠTAI DANGUJE“. Bibliotekininkė sekė lietuvių liaudies pasaką „Gandras karalius“, kartu su vaikais dainavo, žaidė, atliko įvairias linksmas užduotis.

Tą pačią dieną I–III klasių mokiniai vyko į Bubių biblioteką susitikti su knygų vaikams iliustruotoja ir rašytoja Lina Žutaute, kuri labiausiai išgarsėjo paveikslėlių knygelėmis apie neklaužadą mergaitę Kakę Makę.

Balandžio 8 d. Kurtuvėnų bibliotekoje lankėsi kurtuvėniškiai pirmokai. Jie skaitė citatas apie knygos reikšmę, skaitymo džiaugsmą, klausėsi bibliotekininkės sekamų pasakų, apžiūrėjo knygų parodėlę, atliko įvairias užduotis. Pasirinkę po knygutę, gavę saldžių prizų, išskubėjo į klasę.

Skatindami vaikus skaityti, suaugusieji perteikia vaikų knygų galią – plėsti akiratį, uždegti vaizduotę ir kloti pamatus tarpusavio supratimui.

Aurelija Kniurienė,
Kurtuvėnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Komentaras