Skip to content Skip to footer

Kasmet Naisių kultūros darbuotojos ir bibliotekininkė pakviečia naisiečius į velykines dirbtuvėles, kuriose mokomąsi gražiau ir prasmingiau pasiruošti Velykų šventei. Margučių dažymo būdus prisimename iš vaikystės, jie perduodami iš kartos į kartą. Todėl mielai viena kitai marginimo paslaptimis dalinasi pačios moterys.
2018 m. kovo 26 dieną literatūros muziejuje Naisių mokyklos anglų kalbos mokytoja Reda Stankevičienė vedė kiaušinių marginimo vašku pamokėlę, kurioje atskleidė daug šio meno gudrybių. Pagrindiniai marginimo įrankiai: dantų krapštukai ar į pieštuką įkišta adatėlė su maža galvute ir indelis su karštu bičių vašku. Kiaušinis yra dengiamas natūraliu bičių vašku, kuris turi būti įkaitintas, kad truputį rūktų ir kvepėtų. Smeigtuko galvutę mirkome į ištirpintą vašką ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto ar dar šilto kiaušinio.
Naisietė Angelė Laima Rukevičienė mokė puošti saldumynus Velykų stalui. Elena Naglienė pasiūlė, kaip gražiai dekoruoti velykinį stalą, kurį puošė gražiai išlankstytos servetėlės.
Naisiuose gyvuojančios kūrybos studijos „Ieva“ moterys mielu noru sutiko pasidalinti dar kitomis kiaušinių dažymo paslaptimis – dekupažo būdu, kai nuo popierinės servetėlės nuplėšiamas paveikslėlis ir kiaušinio baltymu teptuku priklijuojamas prie kiaušinio.
Janina Rubaževičienė kiaušinius margino vašku, tik paskui dažė natūraliais namie pagamintais dažais. Dar vienas marginimo būdas, kuris sužavėjo visus tai – ebru technika. Piešiant šiuo būdu piešinys gimsta vandenyje neįtikėtinai spalvingas, išmargintas įvairiausiais raštais ir susivijęs spalvų gijomis. Dalyvius sužavėjo kiaušinių ir paveikslų raštai. Tapyti ant vandens mokė Roberta Rasikienė, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė.
Naisių kaimo gyventojai  Velykų stalą galės papuošti ne tik įprastais būdais – dažais, svogūnų lukštais, vašku, žolelėmis margintais, bet ir naujais būdais nudažytais margučiais. Nuotaikingai dekoruotas kiaušinis ar stilizuotas pačių sukurtas margutis, rankų prisilietimai sukuria jaukumo namams ir artėjančiai šventei.

Benita Dabregienė,
Naisių bibliotekos bibliotekininkė

Nuotraukos  Robertos Rasikienės

Komentaras