Skip to content Skip to footer

Liepos 24–25 dienomis visi keliai vedė į XXI teatrų festivalį-konkursą „Kartu“ Kurtuvėnuose. Dvi dienas prie Kurtuvėnų dvaro svirno ir ratinės amfiteatre galėjome pamatyti Lietuvos mėgėjų teatrų spektaklius iš Biržų, Rokiškio, Mažeikių, Varėnos, Radviliškio, Panevėžio, Telšių ir, žinoma, Kurtuvėnų. Festivalio programa sudėliota tarsi didelė mozaika, kur kartu dera teatras, muzika, dailė, šiuolaikinės technologijos, mėgėjų ir profesionalusis menas.

Vienas renginio organizatorių, festivalio-konkurso projekto vadovas, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro režisierius Zenonas Gestautas džiaugėsi, kad Lietuvos kultūros taryba jau nebe pirmus metus puikiai vertina ir remia šį festivalį. Taip pat nebe pirmus metus Kurtuvėnų teatrų festivalio-konkurso komisijos pirmininku sutinka dirbti žymus Lietuvos teatro režisierius profesorius Gytis Padegimas.

Į Kurtuvėnus mėgėjų teatras, vaidinimai sugrįžo Kurtuvėnų regioninio parko ir jo direktoriaus Rimvydo Tamulaičio rūpesčiu dar 1998 metais, kad Kurtuvėnų dvaro sodyboje, žymiajame Kurtuvėnų svirne, būtų atgaivinta sena Kurtuvėnų teatro tradicija – klojimo teatro vaidinimai. 1998 metais žiūrovus į Kurtuvėnus prie svirno pakvietė pirmieji spektakliai, o 2001 metais užgimė Kurtuvėnų klojimų (mėgėjų) teatrų festivalis, vykstantis jau 21-ąjį kartą. Festivalį organizavo Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras.

Kurtuvėnų Šv. Jokūbo bažnyčioje buvo galima paklausyti koncerto „Ant sidabro tilto“ – polifonines improvizacijas atliko Petras Vyšniauskas (saksofonas), Ilona Klusaitė (smuikas) ir sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“. Po koncerto prie dvaro svirno visų laukė teatralizuotas fejerverkas „Tegyvuoja teatras“.

Sekmadienį Kurtuvėnų Šv. Jokūbo bažnyčioje vyko didingieji ir visų tikinčiųjų laukiami Šv. Apaštalo Jokūbo atlaidai.

Dvi dienas vyko kultūriniai renginiai: Alvydo Paškausko skulptūrų paroda, ryto kava su Gyčiu Padegimu, Rimantu Venckumi ir kitais.

Dvaro teritorijoje vyko įvairios edukacinės veiklos vaikams ir suaugusiesiems, kurias vedė Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bubių seniūnijos bibliotekininkės Ona Juškenienė (Gilvyčių bibliotekininkė), Aurelija Kniurienė (Kurtuvėnų bibliotekininkė) ir Jūra Valuckienė (Bubių bibliotekininkė).

Veikė tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugė, kur galėjai nusipirkti medaus, molio, medžio dirbinių…

Svirno galerijoje eksponuojama Dovilės Dagienės fotografijų paroda „Augalų atmintis“.  Dubysos aukštupio mokyklos Kurtuvėnų skyriuje – Algirdo Kontrimo fotografijų paroda ,,Klojimo teatrai ir kurtuvėniškiai“, kurią paruošė A. Kniurienė (paroda veiks iki rugpjūčio 6 d.). Kurtuvėnų bibliotekos Facebook paskyroje bibliotekininkė kvietė prisiminti ankstesnes teatrų festivalių akimirkas ir režisierės Ramunės Mikėnienės kūrybiškumą. Apie šią parodą Rita Žadeikytė sakė: „Kokį jaukų prisiminimų vėrinį suvėrė Kurtuvėnų biblioteka iš 21-erių Kurtuvėnų teatrų festivalio metų. Šį šeštadienį vėrinys pasipildys dar vienu kurtuvėniškių spektakliu. Kuriantys žmonės yra nuostabūs“. Liepos 24 d. vakare kurtuvėniškiai parodė Juozo Grušo komediją ,,Nenuorama žmona“ (atnaujintas spektaklis). Režisierė R. Mikėnienė. Po spektaklio pagrindinė veikėja R. Žadeikytė sakė: „Pusantro mėnesio trukęs „Nenuoramos“ nuotykis baigėsi. Kai jau šiek tiek ėmė laisvėti karantinas, paskambino Ramunė Mikėnienė. Darius Ramančionis – labiausiai iš mūsų visų patyręs, nes vaidino beveik visuose spektakliuose, vykusiuose per 21-erius Kurtuvėnų mėgėjų teatrų festivalio metus. Žavusis ir elegantiškasis Algimantas Danilaitis patirties scenoje turi. O visi kiti – žali, žali… Bet Ramunei nepasakėm „ne“. Linksmuolė ir geruolė Linutė Gylienė, stipruolis ir nuoširduolis Petras Gylys, parlėkę iš darbų ne ilsėtis, o vaidinti! Aleksandro Borkovskij studijos universitete, darbai bažnyčioje, bet tas noras paganyti savo ego po sceną yra nenugalimas. Tuo įsitikinau ir aš! Pusantro mėnesio repeticijų po porą dienų per savaitę – ir išgužėjom į sceną. Artimieji labai jau gražbyliavo. Profesorius festivalio uždaryme lygiai tris kartus paminėjo Kurtuvėnų „Nenuoramą“. Ir mes buvome labai laimingi, nes savimi pajutome, kad Teatras yra magija. Teatras yra tikėjimas. Teatras yra žmonės ir dar truputį – gėlės! Vaaauuuuu!“

Sekmadienį 18 val. vyko XXI teatrų festivalio-konkurso „Kartu“, skirto Povilo Višinskio vardo prizui laimėti, laureatų apdovanojimai. Prizininkais tapo Panevėžio r. Miežiškių kultūros centro teatras ir jų spektaklis „Kaip visi žmonės“. Režisierė Jurga Švagždienė.

Festivalis baigėsi, tačiau jau laukiame kitų metų, kitų Klojimo teatrų.

Aurelija Kniurienė,
Kurtuvėnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Artūro Staponkaus, Birutės Banienės ir Aurelijos Kniurienės nuotr.

Komentaras